Turistika

Kořenov a jeho okolí skýtá velké množství turisticky zajímavých míst vhodných k návštěvě. Na této stránce Vám nabídneme několik tipů na výlet.


Obec Kořenov

Za zhlédnutí stojí rozhodně kostel v Příchovicích, kaplička v Tesařově. Pro vyžití ve večerních hodinách nebo za špatného počasí je možná návštěva bowlingu na Tesařově. Vedle stojící bývalý motorest, po rekonstrukci nabízí omezený počet míst v plaveckém bazénu. V obci samotné je velká nabídka běžeckého a sjezdového lyžování. V létě je zde spousta cyklotras, na kterých se postupně vylepšuje značení a zvětšuje se jejich provozovaná délka, ve finále by to mělo být přes 200km značených tras(o lyžování i cyklotrasách najdete na našich stránkách podrobné informace). Je zde také množství turistických značených tras a jelikož mapový systém je v obci poměrně hustý, tak není třeba se obávat zbloudění. Jinak celá obec Kořenov nabízí skoro 30 restauračních zařízení a spoustu penzionů včetně jednoho nočního klubu pro pány, takže na své si přijdou i turisté toužící po noční zábavě.


Štěpánka

Jedno z turisticky nejzajímavějších míst v obci rozhledna Štěpánka, leží v katastru obce Příchovice ve výši 959 m.n.m. Při dobrém počasí je rozhled do širokého okolí jsou vidět celé Krkonoše spolu s nejvyšší horou ČR Sněžkou, Český ráj s kopci Tábor a Kozákov, Bezděz za opravdu dobré viditelnosti lze zahlédnout i Máchovo jezero, vidět je i Ralsko, dále máme před sebou Ještěd, část Lužických a celé Jizerské hory. Povídá se, že byla dříve za dobré viditelnosti vidět i Praha, ale to dnes těžko někdo může potvrdit.


Osada Jizerka

Tato malebná, kdysi sklářská osada, se nachází až u samých hranic s Polskem. Určitě stojí za návštěvu pro svoji malebnost s dosud neposkvrněnou čistou přírodou a rašeliništmi. V zimě nabízí Jizerka přímo ráj pro běžkaře výborné je její spojení Jizerskou magistrálou se známým střediskem Bedřichov pro zdatnější lyžaře krásný celodenní výlet. V nejbližší době se počítá s otevřením turistického hraničního přechodu Jizerka Orla, takže bude tímto místem možná letní i zimní návštěva Polska.


Ozubnicová železnice

Výchozí bod nádraží Kořenov. Při návštěvě Kořenova by žádný turista neměl vynechat návštěvu ozubnicové železnice Tanvald Harrachov, která je v tomto ohledu raritou v ČR. Dnes již sice původní ozubnicové lokomotivy nahradily stroje s adhézním pohonem, ale projížďka po této trati stojí rozhodně za to.


Paseky nad Jizerou

Obec sousedící s Kořenovem v katastru Rejdic, známá především z Raisových Zapadlých vlastenců. Určitě stojí za návštěvu Krkonošské muzeum, za zhlédnutí stojí i zdejší kostel. V zimě je obec vyhlášeným střediskem sjezdového lyžování.


Harrachov

Známé horské rekreační středisko. Zde se nabízí prohlídka pivovaru spolu se sklářskou dílnou, kde z ochozu shlížíte přímo na výrobu foukaného skla. V Harrachově nabízí projížďku výletním vláčkem, který Vás vyveze až nahoru k můstkům, odkud je z vyhlídkové plošiny nádherný výhled na celý Harachov.


Jablonec nad Nisou

Okresní město vzdálené od Kořenova 20km, proslulé především sklářským a bižuterním průmyslem. Ve městě se nachází plavecký bázen s dvěma tobogány a dalším množstvím vodních atrakcí vhodný výlet v případě špatného počasí. Z Kořenova je do Jablonce n.N. velmi dobré autobusové spojení.


Liberec

Krajské město od Kořenova vzdálené 30km, s poměrně dobrým autobusovým nebo vlakovým spojením. Liberec nabízí výlet na Ještěd, jeden vodní bazén s tobogánem a množstvím dalších vodních atrakcí, dále Centrum Babylón, které krom aquacentra nabízí spoustu dalších možností vyžití. Při návštěvě Liberce doporučujeme navštívit i zdejší ZOO, které patří mezi nejlepší v ČR a také velice pěknou botanickou zahradu.


Polsko

Poloha Kořenova sousedícího přímo s Polskem přímo nabádá k návštěvě jeho příhraníčního horského rekreačního střediska Sklářská Poreba se spoustou malebných restaurací a obchůdků nebo vzdálenější Jelení Hory, která je zase proslulá hlavně možností levných nákupů, ať už na tržišti nebo přímo v Kamenných obchodech. Ze Sklářské Poreby je možno lanovkou navštívit horu Szrenica česky zvanou Jinonoš. K návštěvě Polska je nutno využít hraniční přechod Harrachov Jakuszyce.


Cykloturistika

V okolí Kořenova byla v letošním roce dokončena první etapa vyznačení cyklotras s názvem "Cykloturistické okruhy kolem Štěpánky". Různou kombinací značených tras, tak vzniklo několik různě náročných okruhů. Na těchto trasách si na své přijdou všichni, kteří mají rádi krásnou přírodu a zejména nádherné výhledy do kraje. Trasy jsou kombinovaně značeny silničním a pásovým značením - obojí je velice slušně přehledné.


Běžecké lyžování

V Kořenově a okolí se nachází zhruba 60km upravovaných lyžařských běžeckých tras, které navazují na další upravované trasy jedním směrem na Smědavu a Bedřichov a ve druhém směru na Krkonoše.
Okolo Hvězdy a okolo Bílé skály součást projektu "Krkonoše lyžařský běžecký ráj" : Tato soustava upravovaných tras se skládá z vnějšího a vnitřního okruhu. Vnější okruh začíná na Vystrkově(asi 500m od hospody "Na Perličku") a zde navazuje na trasu č.10 z Vysokého nad Jizerou. Začíná zelenou šipkou s označením trasy č.6 s nápisem "Okolo Hvězdy 10km" a dále pokračuje tabulkami se stejným nápisem a odečítáním km zpět k výchozímu bodu před Vystrkov křižovatka Bosna 9km (na křižovatku Bosna je přejezd nad lyžařskými vleky areálu Paseky, zde je nutno dbát zvýšené opatrnosti kvůli střetu se sjezdujícími lyžaři, v úseku Vystrkov Bosna cca 0,7km je stopa většinou poničená, ale jelikož se jedná o mírný sjezd, tak to celkem nevadí) křižovatka na Havírnu 8,5km (spojení s trasou č.11) šipka k propojení okruhů č.6 a č.7 rovná směrová šipka 6km směrová šipka bez udání km směrová šipka křižovatka u Vyhlídky rovná směrová šipka 2,5km Kořenov střed směrová šipka 2km(zde, když odbočíme doprava tak jsme po 200m v centru Kořenova, odkud jsou protahovány i trasy směrem na Jizerku a Jizerskou magistrálu, je to tedy uzlový bod pro příští propojení projektů "Krkonoše lyžařský běžecký ráje" a "Jizerská magistrála") chata Hvězda rovná směrová šipka 1km křižovatka před Spálenou hájenkou rovná směrová šipka 0,5km a jsme zpět pod Vystrkovem.
Druhá trasa č.6 je v této lokalitě vyznačená od křižovatky před Spálenou hájenkou zhruba 500m od začátku trasy č.7 ve směru na Hvězdu) trasa je značena názvem "okolo Bílé skály" a je to spojnice s trasou č.7 na Hvězdě a její délka je 6 km. Opět se na směrovkách odečítají km. Křižovatka před Spálenou hájenkou směrová šipka Ok.B.sk. 6km ssměrová šipka Ok.B.sk. 5km, zde je i směrová šipka propojení tras č.6 a č.7 směrová šipka Ok.B.sk. 4,5km směrová šipka Ok.B.sk. 2,5km křižovatka u Tetřeví boudy směrová šipka Hvězda 2km směrová šipka Hvězda 0,5 Hvězda propojení s trasou č.7.
Trasy vyznačené zelenými cedulemi jsou součástí vyznačených tras projektu "Krkonoše lyžařský běžecký ráj". V lokalitě okolo Hvězda a okolo Bílé skály jsou ještě vyznačeny červenými dřevěnými tabulkami místní turistické tratě v délce 3, 5 a 7km s výchozím bodem od křižovatky za restaurací Hvězda.
Kořenov směr Jizerka : Z Kořenova na Jizerku jsou upravovány dvě běžecké lyžařské trasy. Zatím nejsou nijak značeny.
První začíná u infocentra v Kořenově a dále pokračuje kostelík Tesařov odbočka na chatu Zvonice dalších zhruba 300m je třeba lyže přenést, stopa pokračuje za lesem po pravé straně kostel Horní Polubný chata Pralinka zde je potřeba opět pokračovat zhruba 300m po silnici směrem na Jizerku trasa pokračuje na odbočce pod Václavikovou studánkou a plynule v tomto místě navazuje na Jizerskou magistrálu.
Druhá trasa začíná 500m od Kořenovského nádraží směrem dolů po levé straně silnice u penzionu"Karlos" a dále pokračuje železniční most podle Jizery až pod Bukovec chata "Mořina" na Jizerce, kde se napojuje na Jizerskou magistrálu. Tato trasa má napojení i z Martinského údolí, začíná od fotbalového hřiště v Dolním Kořenově a pokračuje k železničnímu mostu, kde se napojuje na trasu od penzionu "Karlos".